გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ატომოს აღნაგობა
|
სწავლების საფეხური
|
მე-8 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 24 მოსწავლეა
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ატომის აღნაგობის გაცნობა.პროტონის,ნეიტრონის და ელექტრონის დახასიათება და ელემენტის რიგითი ნომრის ფიზიკური აზრის განსაზღვრა.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მსჯელობს ატომბირთვის შედგენილობაზე.
განსაზღვრავს პროტონის,ნეიტრონის და ელექტრონის მუხტს და მასას.იცის ნეიტრონების რიცხვის გამოთვლა. მსჯელობს პერიოდულ სისტემაში ელემენტის რიგითი ნომრის ფიზიკური არსის შესახებ.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ, რა იციან ატომის შესახებ.რა ქვია ერთი სახის ატომებს.რითი განსხვავდებიან ატომები ერთმანეთისაგან.
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
ჯგუფური მუშაობა, წყვილებში მუშაობა. შევაფასებ ჩართულობას გაკვეთილზე და გააზრების უნარს.შესაფასებლად გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ ისე განმსაზღვრელ შეფასებას.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ელემენტთთა
პერიოდული სისტემა. ტაბულა ,,ატომის აღნაგობა“,
სახელმძღვანელო,პროექტორი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
პროვოცირება(10)წუთი. ტექსტზე მუშაობა. მინი ლექცია,(15წთ.) სლაიდის ჩვენება (10) წთ. ცოდნის რეალიზება (20წთ)
|
შეფასების რუბრიკა | ||||
კრიტერიუმი
|
დაბალი( 3-4)
|
საშუალო(5-6)
|
კარგი(7-8)
|
საუკეთესო(9-10)
|
მსჯელობა მარტივ და რთული ნივთიერებების შედგენილობაზე
|
ვერ მსჯელობს მარტივი და რთული ნივთიერებების შედგენილობაზე
|
ნაწილობრივ მსჯელობს მარტივი და რთული ნივთიერებები ს შედგენილობაზე
|
დამოუკიდებლად მსჯელობს მარტივი და რთული ნივთიერებების შედგენილობაზე
|
სრულყოფილად მსჯელობს მარტივი და რთული ნივთიერებების შედგენილიბაზე
|
ქიმიური ელემენტების სიმბოლოების წერა
|
ვერ წერს ქიმიური ელემენტის სიმბოლოებს
|
ნაწილობრივ სწორად წერს ქიმიური ელემენტის სიმბოლოებს
|
სწორად წერს სიმბოლოების უმეტეს ნაწილს
|
ყველა ქიმიურ სიმბოლოს სწორად წერს
|
ქიმიური ელემენტის სიმბოლოების გამოთქმა
|
ვერ გამოთქვამს ქიმიური ელემენტის სიმბოლოებს
|
მაწილობრივ სწორად გამოთქვამს ქიმიური ელემენტის სიმბოლოებს
|
სწორად გამოთქვამს სიმბოლოების უმეტეს ნაწილს
|
ყველა ქიმიურ სიმბოლოს გამოთქვამს სწორად
|
მთლიანი შთაბეჭდილება
|
მიზანი არ არის ნიღწეული
|
მინიმალურად არის მიზანი მიღწეული
|
მიღწეულია გარკვეული მიზანი
|
ყველა მიზანი სრულად არის მოღწეული
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий